גישור

גישור הוא הליך המחליף את הצורך ליישב סכסוכים בבית המשפט. הוא חוסך זמן וכסף ובמקרים רבים גם כאבי לב ומתח מיותר. תהליך הגישור מתחיל מתוך רצון של שני הצדדים המצויים בסכסוך ליישב את המחלוקת שלא בין כתלי בית המשפט והוא מצריך הסכמות הדדיות בכל שלב, כשבסיומו שני הצדדים חשים מרוצים. 

סכסוכי ירושה

סכסוכים בענייני ירושה, הם אינם דבר נדיר. זה קורה לא פעם כשמשקעים מהעבר עולים וצפים ומתערבבים עם התנפצות ציפיות. ישנם מקרים רבים בו יורש או מספר יורשים חשים כי זכויותיהם קופחו ודבר זה מביא לקרע בקרב המשפחה או קרובי היורש ומגיע להכרעת בית המשפט.

כידוע, בתי המשפט בישראל עמוסים והתיקים בהם נגררים זמן רב. במצב זה, כל הירושה תוקפא עד לפסק דין בעניין מה שיכול לקחת שנים רבות ולא רק זה, המשפחה עלולה להתפרק, שלא לדבר על הוצאות הכרוכות בהליכים המתנהלים בבתי משפט. אם נקלעתם לסכסוך משפחתי בגלל הירושה, דעו שיש אפשרות נוספת והיא – גישור.   

 

יתרונותיו של הגישור

לגישור יתרונות רבים, הוא חוסך זמן, כסף ועוגמת נפש, אבל הכי חשוב בתהליך גישור – בניגוד לפסק דין של בית משפט – הוא שמגיעים להבנות והסכמות הדדיות. הבנות אלה יכולות לשמש כפתח לשיקום הקרעים ולהחזרת המשפחה המסוכסכת למסלול של יחסים תקינים, או לפחות ליחסים שאינם מלחמה. בהליך גישור אין מנצח ומנוצח, יש הסכמות והבנות.

 

על התהליך

תנאי חשוב להליכה לתהליך הגישור הוא שאכן שני הצדדים לסכסוך, יהיו מוכנים לצאת לתהליך ומעוניינים לפתור את הסכסוך. במידה וכן, בתחילה תתקיימנה פגישות במעמד שני הצדדים ואם המגשר יזהה כי קיים צורך להיפגש עם כל צד בנפרד, יתקיימו פגישות פרטניות. ובכל מקרה במהלך הפגישות המשותפות והפרטניות, המגשר יהיה זה שינהל את המפגש וינתב את השיח.

כל צד יביע את עמדתו ועל המגשר למצוא את הדרך להוביל אותם לפתרון משותף של המחלוקת. הליך גישור אינו מצריך הקפדה על סדרי הדין, הוכחות או ראיות משפטיות – כשמו כן הוא, עוסק בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים.

 

חשוב שתדעו – בכל שלב כל אחד מהצדדים יכולים להפסיק את הגישור ולצאת מהתהליך. וגם אם הגישור לא צלח, כל מה שנאמר בתהליך נשאר חסוי ולא ניתן להשתמש בכך בתביעה עתידית.

 

אם אתם נמצאים בסכסוך ירושה, רגע לפני שאתם ניגשים לבית המשפט, נסו לפתור את זה בדרך הגישור. רוצים לשמוע עוד על התהליך? התקשרו עוד היום

סכסוכי מקרקעין

סכסוכי מקרקעין יכולים לנבוע מסיבות שונות. פירוק שיתוף בין בני זוג, מחלוקת בעניין ״בן ממשיך״ בנחלה, סכסוכי שכנים על קרקעות, וסיבות נוספות בהן נדרש להכריע מי יקבל את הנכס, או איך תתבצע החלוקה. רבים חושבים כי הדרך הפשוטה ביותר ליישב את המחלוקת היא פניה לבית משפט, אולם דעו שזו הדרך המסובכת והמחיר בה גבוה, כלכלית ונפשית.

 

אז מה ניתן לעשות?

פתרון פשוט יותר הוא גישור. הוא קצר יותר ממשך הזמן של התנהלות תביעה משפטית העלולה להימשך שנים. הוא זול יותר מתביעה משפטית בה תצטרכו לשלם עבור עו״ד לייצוג המשפטי, הוצאות משפט, אגרות, חוות דעת, שליחויות ועוד (וכאשר מדובר בנכסים השווים כסף רב, ההוצאות תהיינה בהתאם).

 

תפקידי כמגשרת

חשוב לדעת שכאשר אני עוסקת בגישור אני מקפידה לשמור על ניטראליות ואיני נוטה לאף צד משום שאין בידי סמכות להכרעה. תפקידי העיקרי והיחידי הוא להעביר לשני הצדדים מידע רלוונטי והכוונה להידברות נכונה ופרודוקטיבית, וכן לסלול עבורם את הדרך להגיע להסכמות שתהיינה מקובלות על שני הצדדים.

הליך הגישור נשמר חסוי לכל אורך הדרך ומתקיים תחת סודיות, ממש כפי שמתקיים בין עורך דין ללקוח על כל המשתמע מכך.

 

יצאתם עם הסכם

לאחר הגישור ובמידה ששני הצדדים הגיעו להסכמות, נערך חוזה בין הצדדים ובו כתובות ההסכמות. את החוזה יש לאשר בבית המשפט על מנת לקבל תוקף של פסק דין.