דיני ירושה

דיני הירושה עוסקים במה שהשאיר אחריו אדם שנפטר, המהווים את כלל הנכסים של המנוח הנאספים לכדי עיזבון. הדין הישראלי מכיר בהעברת הירושה של אדם הנפטר ליורשיו בשני אופנים, ״על פי דין״ או ״על פי צוואה״.

צו ירושה

כאשר אדם הולך לעולמו ולא השאיר צוואה אחריו, על מנת להסדיר את עזבונו, יידרש צו ירושה.

צו ירושה הוא צו משפטי שניתן מטעם הרשם לענייני ירושה ובו נקבע מי הם יורשיו של הנפטר ומה חלקו של כל אחד מהם בעיזבון. הצו אינו קובע איזה רכוש או נכסים נכללים בו.

את הבקשה לצו הירושה, יכול להגיש אחד היורשים, מנהל העיזבון או נושה של אחד היורשים שנפטר.

נהוג להוציא צו ירושה באמצעות הרשם לענייני ירושה, אולם ישנה אופציה נוספת לעשות זאת והיא באמצעות בית הדין הרבני, בהליך דתי.

ישנם מקרים בהם תהיה התנגדות לצו ירושה, לדוגמא אם ישנם יורשים שלא הוזכרו בצו או צוואה שהתגלתה לפתע. את ההתנגדות יוכלו בעלי העניין להגיש על פי התקנות ממועד פרסום בקשת הצו בעיתון.

הוצאת צו ירושה הוא הליך שאינו מסובך, אולם בשל ריבוי הטפסים והחשיבות במילוי נכון ועל מנת למנוע סחבת וטרטורים, מומלץ שתשתמשו בשירות ייצוג מקצועי של עו״ד.

צו קיום צוואה

צוו קיום צוואה יינתן לאחר שהאדם נפטר והותיר אחריו צוואה. על מנת שהצוואה תיכנס לתוקף וניתן יהיה לקיים את הכתוב בה ולחלק את העיזבון, יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה, ללא צו זה לא ניתן יהיה לחלק את הרכוש, להעביר נכסים על שם הזוכים, או למשוך כסף מחשבונות הבנק והביטוחים.

 

את צו קיום הצוואה יכולים להגיש כל מי שרשום כזוכה בצוואה אותה ערך המנוח או נושה של אחד היורשים.

 

התהליך

הבקשה לצו תוגש במחוז בו התגורר המנוח בזמן פטירתו. לאחר הגשת הבקשה, יפרסם הרשם לענייני ירושות ברשומות ובעיתונות את העובדה שהוגשה בקשה וזאת על מנת ליידע יורשים פוטנציאלים שאולי אינם מודעים. הפרסום מאפשר למתנגדים את טווח הזמן לערער על הצו ולהתנגד לצוואה לפני שיינתן לה תוקף.

התנגדות לצוואה

ישנם מקרים בהם הצוואה אינה עונה על צפיות המשפחה או קרובי הנפטר או שיש צוואה אחרת, עדכנית יותר ובמקרה שכזה, ניתן לערער עליה ולהתנגד לה. התנגדות לצוואה ופסילתה היא תחום ייחודי ומורכב בדיני ירושה ולכן דורשת הבנה מקצועית ומעמיקה בתחום.

תכנון נכון יביא לתוצאה הרצויה

על מנת להתנגד לצוואה ולהביא לפסילתה, יש לתכנן היטב את האסטרטגיה לביטולה. החל מבחינת פגמים בצוואה, בדיקת קיום צוואות נוספות, בניית התיק העובדתי, איסוף ראיות, חיפוש עדים וביסוס פסילתה. אל תקלו ראש בתהליך זה, שכן בניית תשתית חזקה תאפשר המשך שיוביל לפסילה.

עילות לפסילת צוואה

על פי חוק הירושה (סעיף 30 א׳), העילות הנפוצות ביותר לפסילת צוואה הן כאשר הצוואה נערכה תחת לחץ ומתוך אונס, באמצעות איום או השפעה בלתי הוגנת או מתוך תחבולה או תרמית וכן, כפי שנכתב בסעיף 26 לחוק הירושה: "צוואה שנעשתה על ידי קטין או על ידי מי שהוכרז פסול-דין או שנעשתה בשעה שהמצווה לא ידע להבחין בטיבה של צוואה – בטלה."

אם אתם יורשים החשים כי הצוואה אינה משקפת את המציאות ואתם חשים נפגעים, פנו אלי ונבחן יחד האם ניתן להגיש בקשה לפסילת צוואה.

העברת זכויות על פי ירושה ופירוק שיתוף

קבלת דירה או נכס נדלני אחר בירושה מעוררת תחושות מעורבות אך בעיקר המון שאלות הקשורות לנכסים העוברים בירושה. כמו למשל, האם תצטרכו לשלם מס, איך מעבירים את הנכס על שמכם, מתי תוכלו למכור את הנכס שקיבלתם, איך עושים את החלוקה בין היורשים ושאלות רבות נוספות. 

אז בואו נעשה סדר

אם קיבלתם בירושה זכויות במקרקעין (שטח אדמה, דירה או נדל״ן מסחרי), תוכלו להגיש בקשה ללשכת הרישום בה רשום הנכס, אולם לפני הגשת הבקשה תצטרכו לוודא כי הנכס אכן רשום על שם בעליו – מי שהוריש לכם אותו (לשם כך תצטרכו להוציא נסח רישום).

רישום הנכס על שמכם הוא דבר חשוב שאין להקל בו ראש או לגרור אותו לאורך זמן, מכיוון שכל עוד הנכס אינו רשום על שמכם, לא תוכלו לבצע בו כל פעולה הקשורה לרשויות, החל מבירורים כלשהם וכלה בלקיחת משכנתא.

בנוסף לעניין הרישום חשוב לבדוק היטב האם תצטרכו לשלם מיסים או לא, על מנת להימנע מטעויות.

למרות שהדבר אמור להיות פשוט, חשוב לעשות את כל העברת הזכויות על הנכס בצורה מסודרת ובהקדם האפשרי.

חשוב לדעת כי כל אדם שהוא בעל זכויות בנכס, רשאי לדרוש פירוק שותפות בכל זמן ובכל רגע נתון, ללא קשר לאחוז השותפות שיש לו בנכס במידה והוא לא מעוניין להישאר שותף בנכס עם אדם אחר שירש חלק בנכס גם כן.