צוואות

במהלך חייכם צברתם רכוש רב, גידלתם משפחה לתפארת ויש לכם המון חברים ומכרים. בכל זמן שאתם בחיים הכל יפה וטוב, אך מה יקרה לאחר מותכם? מי יקבל את הטבעת שעוברת במשפחה מדורי דורות? מי יקבל את רכב האספנות ומי יהיה היורש של העסק שבניתם בעשר אצבעות?

כדי שלא תהיינה אי הבנות ואי בהירויות, וכדי שלא יהיה קרב על הירושה, כדאי שתכתבו צוואה.

מהי צוואה

צוואה היא מסמך המשמש כמסמך משפטי לכל דבר ובו פירוט חלוקת הרכוש של אדם לאחר מותו. המסמך יכלול הוראות מדויקות לגבי איך יתחלק הרכוש שלו ולמי. בישראל קיים חוק המכיר בארבע סוגי צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה. במידה ואדם כתב מספר צוואות בימי חייו, הצוואה האחרונה היא זו שתהיה בתוקף.

היתרון בניסוח צוואה היא בכך שהאדם יכול להיות בטוח בוודאות מי יקבל את רכושו.

ישנם מקרים בהם מומלץ במיוחד לערוך צוואה

  • זכויות ברכוש – כאשר יש צורך להסדיר זכויות שימוש ברכוש, לאחר מות המצווה.
  • ידועים בציבור – על מנת למנוע סכסוך בזמן שאחד מבני הזוג ילך לעולמו.
  • נישואים שניים – אם נישאתם ולשניכם יש ילדים מנישואין קודמים.
  • פיצול הירושה – אם האדם המוריש מעוניין להוריש חלקים מרכושו למשפחה, אנשים שאינם מהמשפחה, או תאגידים שלא בהתאם לחוק הירושה.
  • מי שאין לו ילדים – כדאי שיסדיר מראש למי ירצה להוריש את רכושו.

כדאי שתדעו – תוכלו לציין בצוואה את שמו של האדם שתרצו שינהל את חלוקת העיזבון שלכם.

אתם מעוניינים לערוך צוואה? התקשרו אלי ונערוך אותה יחד

ייפוי כוח מתמשך

באמצעות חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, יש באפשרותכם לקבוע מבעוד מועד, מי תרצו שיטפל בכם ובאיזה אופן, בעתיד ובמידה ולא תוכלו לעשות זאת עבור עצמכם וזאת על ידי הכנת מסמך ״ייפוי כוח מתמשך״.

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם כשיר שעבר את גיל 18 לקבוע איך ועל ידי מי יטופל במידה ולא יוכל לטפל בעצמו ומי יקבל עבורו את ההחלטות. מסמך זה מאפשר לאדם שליטה בגורלו בכך שהוא מפקיד את עצמו ״בידיים״ שהוא סומך עליהן.

המסמך מגדיר במדויק, מה יהיה היקף ייפוי הכוח. האם הוא יהיה בענייני רכוש בלבד או שיקיף תחומים נוספים כמו החלטות בענייני כספים או נכסים, החלטות בענייני בריאות וטיפול רפואי, או רווחה, תעסוקה, שיקום, לימודים וצרכים יומיומיים.

חשוב שתדעו!

לא ניתן להכריח אדם להיות מיופה כוח ולכן על מיופה הכוח שבחרתם, לתת את הסכמתו לכך.

מקרים נוספים בהם כדאי לערוך ייפוי כוח מתמשך

בעקרון, כל אדם בגיר (מעל גיל 18) גם אם הוא בריא לגמרי, יכול לערוך ייפוי כוח מתמשך, לכל מקרה שלא יהיה. אולם, ישנם מקרים בהם כדאי במיוחד לעשות זאת כמו למשל בעת זקנה ומחשש מדמנציה.

ייפוי הכוח המתמשך יכול להיות תקף גם למצב בו האדם יאבד את כשרותו המשפטית ובמקרה שכזה, לא יהיה צורך למנות אפוטרופוס.

החיים אמנם מלאי הפתעות, אולם ישנם מקרים בהם אנחנו יכולים לתכנן קדימה ולהתכונן ליום ״סגריר״. התקשרו עוד היום ונבדוק כיצד ניתן לערוך עבורכם ייפוי כוח מתמשך.